Bölgesel Seo

Birden Fazla Konum için Yerel SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

İnternetin hayatımıza girmesiyle birlikte iş dünyasını temelden değiştiren yenilikler olmuştur. Çoğu yeni teknoloji gelişmelerin de olduğu gibi doğru kullanılması halinde size veya işletmenize yarar sağlar.

Yerel seo çalışması mevcut müşterileri elde tutmak ve yeni potansiyel müşterileri bulmak için çok önemli bir seo kriteri olmaya devam ediyor.

Çok konumlu SEO, sayfa içeriğinizi optimize etmenize ve işletmenizin bölgesel harita aramalarında nasıl görüneceğini yönetmenize olanak sağlayan bir yöntemdir. Yerel seo sayesinde potansiyel müşteriler bulabilir ve hedeflediğiniz şehirlerde gözükebilirsiniz.

Google haritalar “Yakınımdaki bayan kuaförü”, “ayvalık en iyi tostçular” gibi bir aramada potansiyel müşterilerinizin ürün veya hizmet bulmaları için çok değerli bir kaynaktır. İşletmeler için ise aynı Google aramalarındaki sıralama gibi yeni müşteriler çekmek için çok iyi bir yöntemdir.

Yerel Seo çalışması ( local seo ) kulağınıza zor ve aşırı teknik bir durum gibi gelse de doğru adımları izleyerek bunun üstesinden gelebilirsiniz.

Yerel seo’nun nasıl yapılacağı hakkında bilgileri aşağıda sıralıyoruz.

Yerel seo yaparak Google haritalardaki yerinizi güçlendirebilirsiniz. Sattığınız ürün veya verdiğiniz hizmetle ilgili haritalarda üst sırada çıkmayı her ufak ve orta işletmeler ister.

Bölgesel seo yapmak, tek adreste hizmet veren ufak işletmeler için olduğu kadar çok bayili büyük işletmeler için de fayda sağlar.

Google harita aramalarını belirlemek için ilk önce 3 temel kriteri göz önünde bulundurur. Bunlar sırasıyla :

 • Marka Bilinirliği : Çok bayili veya çok yerde mağazası mevcut olan işletmeler markalaşma konusunda daha iyi bir konumdadır. Marka bilinirliği daha fazla inceleme ve müşteri yorumlarını beraberinde getirir. Doğal olarak Google aramalarda marka olmuş işletmeleri ön plana getirir.
 • Uygunluk : Aramalardaki alaka düzeyi ufak ve büyük işletmeler için önemli bir yerel seo kriteridir. Google son yaptığı güncellemelerle birlikte, potansiyel müşterilerin alakalı işletmeleri sonuçlandırmayı ön planda tutar.
 • Mesafe : İşletmenizin konumu arama yapan müşterinize ne kadar yakınsa ön sırada çıkmanız o kadar kolay olur.

Birden Fazla Harita Konumunu Nasıl Ayarlarsınız?

İşletmenize ait birden fazla konum kullanmak istiyorsanız, her konum için bir açılış sayfası yapabilirsiniz. Bu açılış sayfalarını o bölgeye göre optimize edip google my bussiness hesabınızdan ayarlamalısınız.

Adım 1# : Her konum için Sayfa Oluşturmak :

İşletmenize ait web sitenizin her konumu için ayrı bir sayfa oluşturmalısınız. Çoğu web siteleri bu hatayı yaparak her konum için ana sayfaya yönlendiriyor. Bu durum bölgesel aramalarda yapılan en büyük hatalardandır.

Ana sayfanızın her hedef bölgeniz için optimizasyonunu yapmanız olanaksızdır. Bunun için hizmet verdiğiniz her bölgeye ayrı bir landing page oluşturmanız kaçınılmazdır.

Adım 2# : Bölgeye Özgü Bilgi Ekleyin

Hedef bölgeniz için hazırladığınız sayfanızın açıklamaları ve içeriği o bölge kapsamlı olmalıdır.

Google tarafından spam gibi gözükmemesi için ö bölgeyi bilen birinin sayfayı hazırlaması daha iyi olacaktır.

Hedef sayfanıza o bölge ile ilgili resimler eklemeniz sizi bir adım öne geçirir. Hatta o bölgede yaşayan müşterilerinizden bilgi alarak sayfanıza özgü bilgiler ekleyebilirsiniz.

Daha Fazla Konumda Yer Alın

Diyelim ki İstanbul’da bir çok semtte yerel harita aramalarında gözükmek istiyorsunuz. Oluşturacağınız hizmet bölgeleri kategorisi ile daha kapsamlı yerel seo çalışması yapabilirsiniz.

Örnek Link :

seologi.net/hizmet-bolgeleri/istanbul

seologi.net/hizmet-bolgeleri/istanbul/ataşehir

seologi.net/hizmet-bolgeleri/istanbul/levent

seologi.net/hizmet-bolgeleri/istanbul/şişli

seologi.net/hizmet-bolgeleri/istanbul/taksim

İçeriklerinizi daha kapsamlı sırlayarak be belirlikonumlarla ilgili anahtar kelimeleri abartmadan yazabilirsiniz.

Google ayrıntılı konum sayfalarına daha fazla değer verir.

Müşterilerinizden Yorum İsteyin

Müşteri yorumları sadece işletmenizin Google benim işletmemde yükselmenize sebep değildir. Yeni potansiyel müşterilerin de sizlerden hizmet veya ürün almasına vesile olur.

Yapılan araştırmalarda, potansiyel müşterilerin %80’i yapılmış yorumlara inandığı saptanmıştır.

Müşterilerinize Yorum Yaptırmanın İpuçları :

Çalıştığınız müşterilerinizden yorum almak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 • Bir satışın gerçekleşmesinden sonra müşterinizle temas kurup yorum bırakmasını isteyebilirsiniz.
 • İş yaptığınız müşterilerinize bir e posta göndererek yorum yapmalarını isteyebilirsiniz.

Olumlu veya olumsuz yorum yapan müşterilerinize hızlıca cevap verin. Olumluysa teşekkür edesin, problemleri varsa çözmek için açıklayıcı bir yorum yapın.

Yerel Haber Sitelerinde Olun

Hedeflediğiniz bölgelerde hizmet veren yerel haber sayfalarından tanıtım yazısı alabilirsiniz. Tanıtım yazınız klasik şirket veya ürün tanıtımı yerine, o bölgedeki bir sorunla ilgili bir yazı ve çözüm önerisi olabilir.

 • Yerel bölge etkinleri ile ilgili yazı yazabilirsiniz.
 • Yerel hayır kurumları veya işletmeleri için yazılar yayınlayabilirsiniz.
 • Hedef bölgenizdeki bir çok semte hitap ediyorsanız, her semte özel kaliteli sayfalar oluşturmalısınız.

Örnek vermek gerekirse bir emlak firmanızın olduğunu farz edelim. Emlak piyasasındaki gelişmeler ve bilgiler hakkında her konum sayfası için kapsamlı makaleler oluşturabilirsiniz.

Yerel Anahtar Kelimeler Kullanın

Sayfalarınız daki anahtar kelimeler hedef bölgeniz ile alakalı olmalıdır. Bunun için Google anahtar kelime planlayıcısını kullanarak hedef bölgeniz için önemli olan kelimeleri bulabilirsiniz.

Bulacağınız bu kelimelerin hepsini title’da geçiremeseniz bile meta description’larda kullanabilirsiniz.

Bölgeye Özgü “Hakkımızda Sayfası” Kullanımı

Firmanızın birden fazla bölgede hizmeti varsa, her bölgeye göre sayfalandırma yapmak kaçınılmazdır. Oluşturacağınız bu sayfalarda aşağıdaki bilgileri geçirmeyi unutmayın:

 • Çalışma Saatleri
 • İşletme adı
 • İşletme adresi
 • Referanslarınız
 • Promosyonlar
 • Google haritalar (her sayfaya özel harita oluşturmalısınız)
 • Otopark Hizmeti

Eğer tek bir konuma hizmet veriyorsanız, hakkımızda sayfanıza bölgenizle ilgili daha fazla ayrıntı ekleyebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse Ayvalık’ta tost dükkanınız varsa, o bölgeye has turizm zamanlarında nasıl kaliteli tostlar yaptığınızı anlatabilirsiniz. Yada çiçekçi dükkanınız var sayalım; o bölgenin özel günlerinde çiçek siparişi hizmeti verdiğinizi o günü biraz anlatarak açıklayabilirsiniz.

İşletme Dizinlerinden Yararlanın

Farklı bölgelerde Google haritalarında gözükmek için yellow pages, Yelp, foursquare gibi dizinlere sitenizi ekleyebilirsiniz.

Yerel Seo Her zamankinden Daha Önemli Hale Geldi

İnternet ve arama motorları çok hızlı bir biçimde kendilerini geliştirmektedir. Yerel seo’da her geçen gün değişime uğruyor.

Google serp sıralamalarınıza önem verdiğiniz gibi Google yerel seo çalışmalarını da göz ardı etmemelisiniz.

Yukarıda anlattığımız farklı bölgelerde Google haritasında çıkmak adımlarını uygulayarak, yalıda firmanızın yeni müşteriler elde etmesini sağlamakla kalmazısınız. Baştan kurulmuş bir yerel seo düzeni ile ileride ki güncellemelerden daha az etkilenir ve yerinizi sabitlersiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu