Bölgesel Seo

Google Haritalarda İlk Sırada Çıkmak ( Kesin Çözüm )

google haritalarda üstte çıkmak

Yerel aramalarda ilk sırada çıkmak veya sıralamaya girmek her ufak işletmenin isteğidir.

Gelin birlikte inceleyelim…

Google haritalarda çıkmak için sitenizde ve google benim işletmem kısmında hayati önem taşıyan yerlere dikkat etmelisiniz; ayrıca web sitenizde yerel Seo çalışmaları için iyileştirmeler yapmanız gerekir.

Yerel seo çalışmaları sitenizin değerini yükselten bir stratejidir fakat bu stratejiyi hayata geçirmek sanıldığından biraz daha olabilir.

Sınırlı bütçeler sahip ufak işletmelerin en çok karşılaştıkları problemlerden biri olan yerel aramalarda gözükmemek ufak bir kaç çalışma ile iyileştirilebilir.

Google haritalarda ilk sırada çıkmak ve yerel aramalarda yükselmek için ilk olarak sitenizin temellerinin sağlam olması gerekmektedir. On page seo ayarları tam olması gerekmektedir.

İsim, Adres Telefon Üçlüsü

Web sitenizin google haritalarda iyi bir yer edinmesini sağlayabilmek için web sitenizde olmazsa olmaz iletişim bilgilerinin her sayfada eksiksiz olarak gözükmesi gerekmektedir.

  • Firma Adı
  • Tam Adres
  • Geçerli Telefon Numaraları

Her sitenin bir iletişim kısmı vardır tabiki. Ama google haritalarda iyi bir sıralama sağlayabilmek için bu üçlünün mümkünse sitenizin üst bölümünde her sayfada çıkacak bir biçimde gözükmesi gereklidir. Bu kural google yerel arama harita sıralaması için önemli bir seo kriterdir.

Basit İletişim Formları

Web sitenize gelen ziyaretçilerin sizinle veya firmanızla hızlı ve basitçe iletişime geçebilmelidir. Bunun için ufak iletişim forumları, tıklanıabilen telefon numaraları, whatssapp eklentisi ve yol tarifi için harita bölümü olması google da öne çıkmak için çok önemlidir.

Bu hızlı iletişim forumları size hem müşteri kazandıracak hemde google yerel işletmelerde iyi bir sıra elde etmenize yarayacaktır.

Coğrafi Konum İçeren Başlıklar

Google’ın çok sevdiği bir diğer yerel sıralama kriteri ise sayfa başlıklarında konum bilginizin olmasıdır. Belirteceğiniz bu konum sayesinde google aramalarda sitenizi hemen farkedip o konumda sizi kullanıcılara sunacaktır. Coğrafi konumunuzu belirten anahtar kelimelerden yararlanarak arama yapan insanlara yardım sağlamış olursunuz.

Coğrafi Anahtar Kelime Kullanımı

Çoğu firma anahtar kelimenin çok önemli olduğunu bilmektedir. Google yerel sıralama çalışmaları içinde anahtar kelimeler kullanılabilir. Bunun için kullancağımız anahtar kelimeler sitemizin anahtar kelimelerinden farklı daha çok coğrafi odaklı kelimeler olmalıdır. Bu coğrafi kelimeler sayesinde kullanıcılar aradıklarına çok daha rahat ulaşabilecektir.

Coğrafi anahtar kelimelerinizi sitede kullanmadan önce ziyaretçilerin Google’da ne tür kelimeler yazarak arama yapabileceğini düşünün. Sitenizde kullanacağınız anlatım veya kelime gruplarını bu arama odaklarına göre şekillendirin.

Belirlediğiniz hedef kitlenizi en iyi anlatan kelimeleri sayfanızdaki içeriklerde ve başlıklarında hatta meta description kısımlarında kullanmalısınız.

Facebook, Yelp gibi sitelerden faydalanarak yerel aramalarda markanızı öne çıkarabilirsiniz.

Kötü Google Harita Yorumlarını Değerlendirin

Firmanın büyüklük veya küçüklüğüne bakmaksızın her firma iyi veya kötü yorumlar alabilmektedir. Maalesef haritalarda kötü firma yorumlarını sadece müşteriler değil bazen rakiplerinizde yapabilmektedir.

Bu tarz bir durumda karşılaştığınızda bu gelen kötü yorumun doğruluk payı yoksa itiraz edebilir ve hatalı olduğunu söyleyebilirsiniz.

İspat etmeniz durumunda bu yorum silinecektir. Google bu kötü spam yorumları anlayabilmektedir.

Eğer ki bu gelen kötü yorumu kaldırmayı başaramadıysanız sakince o yoruma cevap vererek diğer okuyacak olan kişileri aydınlatabilirsiniz.

Kısaca bu kötü yapan kişiyle daha önce çalışmadığınızı belirtebilirsiniz. Eğer ortada gerçekten bir problem varsa müşteriye profesyonelce problemin çözümü için sizinle iletişime geçmelerini söyleyebilir ve yorumu cevapsız bırakmamış olursunuz.

Böylelikle yeni ziyaretçilerin sizin ciddi bir firma olduğunuzu ve problem yaşatmak istemediğinizi anlamalarını sağlarsınız.

Kötü yorumlardan da faydalanmayı da bilmelisiniz. Eğer firma sayfanızda hep iyi yorumlar varsa bu durumda hem ziyaretçi hem de Goole tarafından bir spam gibi algılanabilir.

Gerçek ticarette olduğu gibi google harita yorumlarınızda da müşterilere karşı her zaman objektif ve açıklıkla yaklaşılmalı ve doğal olunmalıdır.

Farklı Şehirlerde Google Haritalarda Çıkmak

İşletmeniz belirli bir şehirde olsa bile diğer şehirlere de iş yapıyor olmanız çok normaldir. Bundan dolayı tek bir şehir’e veya bölgeye odaklanmanız bir çok fırsatı kaçırmanız anlamına gelebilir.

Google haritalarda bir bölgede öne çıktıktan sonra diğer şehirlere de ulaşmaya çalışmalısınız.

Kurumsal web sitenizi yaparken işletmenizin nerelerde hizmet verdiğine deyinmelisiniz. Tek bir konuma odaklanırsanız farklı bölgelerde çıkmanız zorlaşacaktır. Eğer farklı bölgelere de hizmet veya ürün gönderebiliyorsanız bu durumdan bahsetmelisiniz.

Eğer belirli bölge veya şehirler sizin için çok önemliyse Seo çalışmalarında bu konuya atlamamalısınız.

Sitenizde blog kısımlarına başka bölgerelere verdiğiniz hizmetlerden bahseden makaleler yazabilirsiniz. Öne çıkmayı planladığınız her bölge veya şehir için farklı makaleler oluşturabilir ama bunu yaparken spama düşmemek için dikkatli davranmalısınız. İletişim kısmında yol tariflerine ve şehir tanımlamalarına yer verebilirsiniz.

Çok zorlu bölgelerdeki kardeş kuruluşlarla temasa geçip sitenize link alabilirsiniz. Bölgelerdeki kardeş firmalarla devamlı iletişim halinde kalıp müşteri potansiyelinizi genişletebilirsiniz.

Eğer farklı şehirler için yerel seo çalışması yapamıyorsanız sizin çin en iyi çözüm Google Adwords yani paralı reklamlar olabilir. Büyük şehirler dışındaki bölgelerde rakiplerin çok olmamasından dolayı tıklama başı maliyetler uygun olabilmektedir. Oluşturacağınız farklı kampanyalar ve zaman dilimleriyle bu bölgeleri hedefleye bilirsiniz.

Sınırlı Bütçeyle Yerel Seo Çalışması

Seo çalışması yaparken az bütçeye sahip olmak biraz endişe verici bir durumdur. Fakat doğru adımları atarak google haritalarda iyi bir sıra almanız mümkündür.

Az bütçeyle yerel so çalışması yaparken ilk önce kaliteli ücretsiz yerel dizinlere kayıt olmalısınız. Ücretsiz olan Google my bussiness’a kayıt yapmalısınız. Ayrıca Bing ve yandex’e de firma bilgilerinizi veya işletme bilgilerinizi eksiksiz kayıt yapmanız gerekmektedir.

Sitenizde sorular diye bir sayfa açarak ziyaretçilerin akıllarına takılan sorulara hızlıca cevap verebilirsiniz. Ürünlere yapılan yorumlardan da yararlanmalısınız.

Az bütçeyle bir serp çalışması yapıcaksanız uzun anahtar kelimeleri veya rekabeti az olan anahtar kelimeleri belirleyerek kaliteli makaleler yazmanız google haritalarda sizi yükseltik organik trafik almanızı sağlar.

Google’da sektörünüz hakkında sorulan sorularada cevap vererek kısa yazılar oluşturabilirsiniz. Sektörünüzle ilgili rakiplerinizin de okuyabileceği bilgi verici yazılar yazıp web sitenizin blog kısmında yayınlayabilirsiniz. Burada dikkat edilecek püf nokta yazılacak yazıların güncelliğini kaybetmemesidir. Bu tarz bir strateji oluşturarak uzun zamanda iyi bir ücretsiz trafik elde etmiş olursunuz.

Sesli Aramalar

Google’da site sahipleri arama yapan ziyaretçileri sitelerine çekmeye çalışmaktadır. İleriki zamanlarda ise sadece sorulan sorulara en iyi cevabı vermeye çabalıyacağız gibi görünüyor. Bu yüzden web site tasarımınızı sorulara hızlı cevaplar verecek şekilde tasarlayarak bir adım öne geçebilirsiniz.

Sitenizde ayrıca canlı sohbet eklentisi kesinlikle olmalıdır. Ziyaretçiler aradıkları akıllarındaki sorulara hemen cevap bulmak istemektedirler. Az bütçeyle seo yaparken her zaman bir adım önden gitmeye çalışmalısınız.

 

Mobil Uyumluluk

Zamanımızda her şey mobile dönerken web sitenizin mobil uyumlu olması çok önemlidir. Eğer ki az bütçelerle kendi başınıza bir seo çalışması yapıyorsanız ilk önce site mobil uyumluluk olayına dikkat etmelisiniz. Kullanıcılar genelde dışarıdayken bir ürün veya bir hizmetinin cep telefonlarından Google’da arama yapmaktadırlar ve otomatik olarak bulundukları konumdaki yerler ön plana çıkmaktadır. Eğer web siteniz mobil uyumlu değilse bu sıralamalarda çıkmanızın hiç bir şansı yoktur. Mobil uyumluluk artık bir lüks değil her web sitesi için vazgeçilmez önceliktir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu