İçerik Stratejisi

Niş Blog Nedir? Nasıl Para Kazanılır?

Bir niş blog sayfası açmak ve ek gelir elde etme fikri her geçen gün ilginizi çekmekte olabilir. Kafanızı meşgul ederken hem eğlenip hemde ekstra gelir elde etmek mi istiyorsunuz?

Peki nereden başlamak gerekli? Hazır bir web sayfası alıp onu geliştirmek mi yoksa sıfırdan bir blog sayfası mı kurmak daha mantıklı!

Bir niş blog sayfası açmak için ilk önce kusursuz niş fikrine ihtiyacınız var. İyi bir niş konusu bulmadan atacağınız her adım sizin için çok yorucu olabilir.

 

Niş Nedir?

Bence niş aslında web sitenize yazacağınız konu anlamındadır. Daha dar bir çerçevede ise, niş büyük bir pazarın ufak kendine has özellikleri olan bir parçasıdır diyebiliriz. Bu sayede kendisini büyük pazardan farklılaştırır.

Eski zamanlardan beri var olan spesifik bir konu veya ticaret dalıdır.

Eski zamanlardan kalma şarap saklama bölümleri.

niş blog
niş blog

 

 • Niş bir konu hakkında uzmanlık sahibi olmaktır. Veya bir konu hakkında bilgi edinmeye çalışmaktır.
 • Uzmanlığınız hakkında bilgilerinizi başkalarıyla paylaşmaktan mutlu olmaktır.
 • Sevdiğiniz bir konu hakkında sık sık usanmadan yazmaktır.
 • Başkalarının bir konu hakkında daha fazla uzmanından bilgi edinmeyi istemesidir.

 

Peki bir niş konuyu nasıl seçersiniz? Kolay olacağını umuyorsanız yanılıyorsunuz.

Niş fikri bulmadan önce aşağıdaki soruları kendinize sormalısınız :

 

 • Hangi konu veya konular hakkında tutkulusunuz.
 • Bu tutkunuz başkaları tarafından taktir ediliyor mu?
 • Niş fikrinizde çok rekabet var mı?
 • Bu tutkunuz size para kazandırır mı?

 

Kendiniz İçin En İyi Niş’i Bulmak :

Başlangıç sorusu aslında çoğu kişinin takıldığı yer. Tutkulu olduğunuz bir konu başkaları için bunaltıcı bir fikir olabilir.

En iyisi şu adımları izlemek :

 

Hangi Alanda Blog Açmalıyım :

Atacağınız niş blog sektöründe veya başka bir niş ticaretinde geleceği düşündüğünüzde içinizde bir heyecan uyandıran konu ne olabilir.

Daha da açmak gerekirse sabah kalktığınızda bu iş sizi karamsarlığa mı sürükleyecek yoksa her gün yeni bir heyecanla bu nişinizin peşinden koşabilecek misiniz?

 

Niş Ek Gelir Gibi Görünse de, Başlı Başına Bir İştir..

 

Aslında niş fikrini bulmak kendi etrafınıza biraz daha dikkatli bakmanızdan geçer. Bu zamana kadar hangi kitapları alıp okumuşsunuz. Ne tür abonelikleriniz var? Ne tür filmler veya belgeselleri izlemekten hoşnut oluyorsunuz. Sık sık nerelere gitmekten hoşlanıyorsunuz. Ne tür mekan veya yerleri ziyaret ederken mutlu oluyorsunuz.

 

Bunları düşünmek kendi niş fikrinizi bulmanıza yardımcı olabilir.

 

Daha da ileri gitmek isterseniz, bir niş fikri bulmak için çocukluk yıllarınızı düşünebilirsiniz. Sizi en çok çocukken neler yapmak mutlu ediyordu? Ne tür uğraşlarla zaman geçirdiniz. Ve ne kadar süre devam ettiniz? Neden bir işten pes ettiniz?

 

Çocukken insanlar kendi heveslerinin peşinden daha rahat gider. Zaman geçtikçe hayattan aldığımız sorumluluklar bazı konuları unutmamıza veya istesekde zaman ayıramamıza neden olur.

 

Niş fikri bulmak için aşağıdaki adımları denemenizi tavsiye ederim :

 • Yalnız kalıp bir koltuğa uzanarak günlük düşüncelerden uzaklaşın. Bir bardak çay veya sevdiğiniz bir içeceği alıp kendinizi dinleyin.
 • Sorumlu olduğunuz iş veya hayat koşturmacalarını bir kenara bırakın. Zihninizi başka şeyler düşünmeye zorlayarak akışına bırakın.
 • Sizi tebessüm ettiren konuları ve uğraşıları düşünerek iç sesinizi dinleyin.

 

Hemen aklınıza sevdiğiniz fikirler gelmezse acele etmeden bir kaç gün yalnız kalıp bu alıştırmayı yapın. Göreceksiniz ki bir veya birden çok düşünce aklınızda belecektir. Bir kaç niş konusu bulursanız bunları not edin. Belki ileriki zamanda onlara da sıra gelebilir.

 

Aranılan Konular Hakkında İlerleyin

 

Evet gerçekçi olma vakti geldi! Bulduğunuz niş konusu başkalarının umurunda mı? Sizin için çok iyi gözüken bir konu başka kişilerin ilginizi çekmeye bilir.

 

Eski tarz blog sayfaları oluşturmak artık geride kaldı. Bir gününüzü anlatmanız, yemek tarifi yazılarınız veya çocuklarınızı nasıl yetiştirdiğiniz artık çok ilgi çekmeyebilir. Tabi ki bu konular hakkında bir dereceniz veya sertifikanız varsa durum değişebilir. Ama çoğumuzun bu tarz bir derecesi yok…

 

İnsanlar ne bilmek istiyor, hangi konuları araştırıyor, problemleri ne? Onlara nasıl yardımcı olabilirsiniz. Bulacağınız konu hakkında kaç tane niş blog sayfası var?

 

Bu sorulara cevap vermek için bir kaç yöntemi izleyebilirsiniz.

 

Eğer Ingilizce bir niş blog sayfası açacaksanız aşağıdaki adımlar yararlı olabilir :

 

1# Answer The Public Sitesi : bu site tamamen ücretsiz olup yazdığınız konu hakkında size alt kelimeleri ile insanların internette arattığı soruları verir.

Arama hacimlerini göstermese de size iyi bir kaynak sağlar.

niş fikri bulmak
niş fikri bulmak

2# Google TrendsGoogle tarafından güncel aramaları ve o konu hakkında arama yoğunluğunu gösteren ücretsiz bir sayfa.

Google trends daha çok istediğiniz zaman diliminde olan popüler konuları gösterir. Arama hacmi olarak göstermese de sezonluk nişler için çok iyi bir araçtır. Örneğin yaz mevsiminde olan bir konunun artışını görebilirsiniz.

3# Google Keyword Planner : Bir ücretsiz araç da Google anahtar kelime bulucu aracıdır. Google hesabınızla giriş yaparak bölgesel veya global olarak arama hacimleri ve tıklama başı maliyetini görebilirsiniz.

niş kelime bulmak
niş kelime

Ayrıca aratıcağınız kelime veya konu hakkında zorluk derecesini de görürsünüz. Buradaki zorluk dereceleri daha çok Adwords için olan ücretlendirmedir. Google için Seo Uyumlu Anahtar Kelime bulmak belirleyeceğiniz niş için çok önemlidir. En baştan anahtar kelimelerinizi belirlemezseniz okyanusta rotasız bir tekne gibi dönüp dolaşırsınız.

4# Ahrefs veya Semrush Programları : Bu iki araç niş sektörüne girecekler için çok faydalıdır. 7 günlük deneme sürümü olduğu gibi forum sitelerinde paylaşımlı kullanım için konulara bakıp aylık abonelik alabilirsiniz. Bu programlardan iki türlü yararlanabilirsiniz.

 1. Bulduğunuz konu hakkında arama yaparak ilgili kelimeleri, sorulan soruları ve rakiplerinizi inceleyebilirsiniz. Ayrıca size bir çok alt anahtar kelime de sunucaktır. Bu kelimeleri excell dosyası olarak indirip bloğunuz için makale yazarken faydalanabilirsiniz.
 2. İkinci olarak bir konu hakkında aramalar yapabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse ekşi sözlük domainini aratıp organik kelimeleri tıklayın. Burada karşınıza gelecek pencerelerde filtre kısmını kullanarak “nasıl” “en ucuz” gibi soru öbeklerini yazarak bir sürü fikir edinebilirsiniz. Örnek : “en iyi erkek çorap hangisi” veya ingilizce bir nish sayfası açacaksanız, quora.com domainini analiz edip, kelime filtrelerine “best” “review” “under 50 dollars” gibi kelime öbeklerini yazarak fikirler bulabilirsiniz.
  Örnek bulduğum sorular :
nis-kelime-sorgusu
nis-kelime-sorgusu

Ayrıca affiliate yapacaksanız amazon.com’u aratabilir veya bir blog açacaksanız sabah.com.tr yi analiz edebilirsiniz.

Eğer Pinterest trafiğini çekerek bir niş sitesi açmayı planlıyorsanız; Pinterest trend topics panelinde ve pinterest100.com sitesinden trend olan konulara ve aranma hacimlerine bakmanızı tavsiye ederim.

 

Niş Domain Bulmak :

Niş siteniz için domain bulma konusunda çok takılmayın. Eğer site içerikleriniz iyiyse domaininiz ne olursa olsun google sizi ödüllendirip üst sıralar taşıyacaktır. Seo açısından ise en çok “keyword domain” anahtar kelime domain alınmak istenmektedir. Bununda seoya katkısı %5 dir. Bİrde tam keywords kelime almak artık niş sektöründe imkansız gibidir. Bunun yerine eğer bütçeniz ve deneyiminiz varsa satılık blog sayfalarına flippa.com sitesinden bakabilir veya godaddy gibi sitelerden alakalı expaired domainlere veya açık arttırmadaki kaliteli geçmişe sahip domainleri alabilirsiniz.

 

Niş Blog Sitesinden Nasıl Para Kazanılır ?

Niş site fikrinizi buldunuz ve güzel bir domain alarak blog sayfanızı açtınız. Düzenli olarak niş konunuz hakkında yazılar yazıyorsunuz ve size atar resimler paylaşıyorsunuz. Eğer bunları iyi bir şekilde yapar ve sabırlı olursanız niş sitenizden para kazanmak sizin için artık hayal değildir.

 

Niş aslında kendi içinde de bir kaç bölüme ayrılır. Affiliate yani komisyonculuk olarak tabir edilen, daha çok yabancı amazon veya ebay gibi büyük sitelere müşteri yönlendirerek gelir elde etme yöntemidir. Bir diğeri ise Adsense reklamlarından gelir elde etmektir.

 

Adsense trafik sağlamak için pintereset’i kullanabilirsiniz.

 

Ülkemizde affiliate daha çok instagram’dan fenomenlerin trendyol gibi sitelere yönlendirme yaparak uyguladıkları bir yöntemdir.

 

Bende deneme amaçlı yabancı bir site açıp Pinterest Wordpress eklentisiyle çok fazla trafik elde ettim. Ama burada en büyük sorun İngilizce veya başka bir geçerli yabancı dile hakim olmak. Dışarıdan yazdıracağınız yabancı dildeki makaleler ne kadar iyi olursa olsun kendi emeğiniz gibi netice vermiyor. Ayrıca Google son güncellemelerinde biri olan eat algoritmaları artık makalelerde deneyim, otorite ve yazarın bilgilerine çok dikkat ediyor.

 

Niş konusunda sabırlı ve istikrarlı olmak çok önemlidir. Kısa bir sürede en üst sıralamaları alıp deli paralar kazanacağınızı hayal ediyorsanız bu iş size göre değildir.

Sabır ve kaliteden ödün vermezseniz, severek yapacağınız niş blog siteniz mutlaka başarıya ulaşacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu