Search Engine Optimization (Arama Motoru Optimizasyonu), markaların dijital pazara giriş yapmalarıyla en çok duyduğu kavramlar arasında ilk sırada yer alıyor. Bu noktada Seologi ekibi olarak; ‘’SEO Hizmeti’’, ‘’Kimler ihtiyaç duyar?’’, ‘’SEO’nun Dijital dünyada yeri nedir?’’ sorularına cevap verdik.SEO Hizmeti Neden Gereklidir? SEO Ne İşe Yarar?Markanızı ya da işletmenizi dijital pazarlama için uygun hale getirip, satış ve hizmet hedefleri koyduğunuz zaman, yaptığınız araştırmalarda SEO kavramı karşınıza en sık çıkan olgular arasında yer alır. SEO Dijital dünya(internet) üzerinde temsil ettiğiniz markanın, satış yaptığınız ürünlerin ön plana çıkarılması için, kullanıcıların arama yaptığı web sağlayıcılarında ön plana çıkabilmesini sağlayan optimizasyon işlemidir.

SEO Hizmeti, markanızın internet üzerinde teknik ve aynı zamanda pazarlama açısından en iyi şekilde yapılandırılması, ön plana çıkarılması için SEO uzmanları ve ajanslar tarafından verilir. SEO Dijital pazarlama için oldukça eski fakat güncelliğini her zaman koruyan bir kavramdır. Markanızın dijitale taşınma sürecinde, görünebilir olmak için SEO Hizmeti almanız ya da işletmeniz içerisinde SEO ile ilgilenecek bir departman görevlendirmeniz gerekir.SEO Hizmeti Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?İşletmenizi dijital dünyaya taşırken ya da dijital pazar üzerinde hizmet verecek bir platform oluştururken alacağınız SEO hizmeti, işletmenizin kaderi açısından oldukça önemli bir rol oynar. Sizi müşterilerinize ulaştıracak ve aynı zamanda kurumsal kimliğinizi yansıtacak ajansın seçilmesi konusunda oldukça titiz olmalı ve doğru soruları sormanız gerekir.

SEO hizmeti işletmenizin sektörü, rakipleriniz, hedefleriniz ve daha birçok olguya göre değişiklik gösterir. Alacağınız hizmetin sınırlarını, SEO hizmeti ararken net olarak belirlemek işletmenize maliyet, zaman gibi konularda fayda sağlayacaktır. Örneğin telefon kılıfları satan bir işletme olduğunuzu varsayalım;

Telefon kılıfları üzerine bir e-ticaret sitesi açmak istiyorsunuz. İşletmeniz SEO hizmeti alırken sitenizin tüm sayfaları, arama motorları tarafından güçlü hale getirilmelidir. Fakat rakipleriniz göz önüne alındığı zaman ilk olaraktelefon kılıfları kelimesini hedeflemeniz işletmeniz açısından zorlu olacaktır. Fakat aşağıda görüldüğü üzere kapaklı telefon kılıfları, kişiye özel telefon kılıfları ya da xx model için telefon kılıfı gibi aramalarda öne çıkma ihtimaliniz daha yüksek olacaktır.

seo-hizmeti-anahtar-kelime
seo-hizmeti-anahtar-kelimeSEO Hizmeti aldığınız ajans önce alt sayfalarınızı daha sonra sitenizin genel otoritesini arttırarak, işletmenizin başarıya ulaşmasını sağlayacaktır.


Bu noktada işletmelerin SEO Ajansları seçerken şunlara dikkat etmesi oldukça önemlidir:


1.) Ajansın referansları var mı? Yeni bir ajans ise ekibi hakkında bilgi var mı?
2.) Ajans size hangi aralıklarla, hangi detaylarda rapor sunmayı vaat ediyor?
3.) Sitenize yapılacak ‘’bütün’’ çalışmalar, sözleşmeyle sabit bir şekilde kabul ediliyor mu? Yapılacak çalışmaların içeriği hakkında sözleşme içerisinde yeterli bilgi var mı?
4.) Siteniz analiz edilirken hangi araçlar kullanılacak?
5.) Hali hazırda sahip olduğunuz bir siteye hizmet alıyorsanız, site üzerinde nelerin değiştirilmesi planlanıyor?
6.) SEO Hizmetini ne şekilde sunacaklar? Aylık hizmet mi yoksa belirli bir hizmet paketi dahilinde mi?
7.) Size verilen SEO hizmeti fiyatı neleri kapsıyor? Sizinle yapılan çalışma süresince hangi ek masraflar çıkacak?

Bütün bunlar aldığınız hizmeti daha kaliteli ve güvenilir hale getirecek onlarca sorudan bir kısmı. İnternet üzerinde SEO hizmeti alırken doğru tercihler yapmalı ve işlemleri size sunulan raporları teyit ederek takip etmelisiniz.

 


Sitenizin SEO Performansını Tek Başınıza Nasıl Takip Edebilirsiniz?


Aldığınız SEO hizmetini size sunulan raporlar dışında kendiniz takip etmek istediğinizde belirli yöntemler bulunuyor. Bu yöntemlerden en sağlıklı ve ayrıntılı olanı ise elbette Google Analytics verileri. Analytics üzerinden şunları takip edebilirsiniz:

Kanal Gruplaması: Sitenize gelen trafik nasıl geliyor? Sosyal medya, email marketing, yönlendirme trafiğine oranla, organik trafik rakamlarınız ne durumda?


Dönüşümler: Sitenize gelen trafikten ne kadar verim alıyorsunuz? Dönüşüm oranlarınız neler?


Davranış: Sitenize gelen organik ziyaretçiler, aradıklarını buluyorlar mı? Sitenizde ne kadar süre kalıyor? Ürün/Hizmet satın alıyorlar mı?


Tıklama Oranı: Siteniz arama motorlarında aldığı görüntülemenin karşılığında ne kadar tıklama alıyor? Kullanıcılara ilgi çekici ve güvenilir geliyor musunuz?


Ortalama Konum: Sitenizin anahtar kelime sıralamaları ne durumda? Artış/düşüş var mı?(uzun vadeli takip edilmesi daha sağlıklı sonuçlar doğuracaktır)