İçerik Stratejisi

Youtube Videolarım Nasıl Daha Çok İzlenir ?

YouTube Optimizasyonu nedir?

Youtube kanalınıza yeni bir video eklediğiniz de yüklediğiniz videoya otomatik olarak bir alfa sayısı içeren kod verilmektedir.

Youtube optimizasyonu ise kanalınızdaki videolarınızın daha çok izlenebilmesi ve kullanıcıların bulabilmesi için yapabileceğiniz anahtar kelime ayarlarıdır.

Doğru anahtar kelimeyi seçmek youtube araçlarının videonuzu doğru anlayarak daha üst sıralarda göstermesini sağlar. Böylelikle reklam geliriniz ve kazancınızda da yükseliş sağlarsınız.

Optimize edilmiş videolar, optimize edilmemiş videolara nazaran daha sık fark edilir ve üst sıralarda yer alır. Aşağıda youtube videolarınız için yapabileceğiniz optimizasyonlar yer almaktadır.

  • Video Başlığı Ayarlanması
  • Video Açıklaması Optimizasyonu
  • Etiket Optimizasyonu

 

Anahtar Kelime

İlgi Çekici Başlık + İyi Yazılmış Açıklama = Daha Yüksek Video İzlenmesi

Anahtar kelimeler youtube optimizasyonu için en önemli kriterlerden biridir. Doğru anahtar kelimeyi yazmanız kullanıcılara daha fazla ulaşmanıza yardımcı olur.

Videonuz için anahtar kelime eklerken, araştırma yapan kişilerin ne arayacaklarını düşünerek yol almalısınız.

Eğer kanalınız çok popüler değilse genel kelimeler kullanmaktan kaçınmalısınız. Daha çok nokta atışı yapabileceğiniz özel anahtar kelimeleri hedeflemelisiniz.

Google arama bölümünden faydalanarak daha spesifik kelimeler elde edebilirsiniz.

youtube video arama kelime önerileri google

Etiketler

Videonuz için etiket eklemek anahtar kelime ve video başlığınız kadar önemli bir kriterdir. Başlığınızda geçen ana kelimenizi içeren ve iki kelimeden fazla olmayan etiketler eklemeniz tavsiye edilir.

Etiket özelliğiyle farklı videolar bulmak isteyen kişilere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Etiketleri virgülle ayırarak en fazla 10 tane etiket girmelisiniz.

Etiketleri eklerken video açıklamanızdaki önemli kelimeleri yazdığınızdan emin olun.

Hd Kalitede Videolar Yükleyin

Yüksek kaliteli videolar youtube aramalarında düşük kalitelere nazaran daha iyi sıralama almaktadır. Çekeceğiniz videoların ışık ayarı ve çekim kalitesini ayarlamanız tavsiye edilir.

Kısa Bilgiler Ekleyin

Anahtar kelime olarak seçtiğiniz kelimeleri açıklamalarınızda kullanmanız önemlidir. Video açıklamalarınızın başına anahtar kelimenizi ekleyerek bir metin oluşturabilirsiniz.

Kim Olduğunuzu, Ne Yaptığınızı Anlatın

youtube abone sayısını arttırmak
youtube abone sayısını arttırmak

Videolarınızın başında kısaca kendinizden bahsetmeniz, kanalınızda hedef bir kitle oluşturmanıza yardımcı olabilecek en öneli adımdır.

Eğer bir marka oluşturma planınız varsa videolarınızda belirli konuları takip eden videoaalrınızdan bahsederek izleyiciyi yönlendirebilirsiniz.

Videolarınızı Diğer Sosyal Medya Sitelerinde Paylaşın

Kanalınıza yüklediğiniz videolarınızı diğer mevcut sosyal ağlarda da paylaşın. Hem yeni kullanıcılar elde edebilir hem de arama motorlarında daha fazla indekslenme sağlarsınız.

Videolarınızı Kısa ve Öz Tutun

Kullanıcılar bir konu hakkında video izlerken uzun olanlardan sıkılarak videoyu yarıda kesmektedir. İnsanları sıkmadan amacınızı anlatan kısa ve öz videolar oluşturun.

İzleyicilerin Kanalınıza Abone Olmalarını Sağlayın

Videonuzu izleyen kişileri abone olmaları veya videonuzu paylaşmalarını isteyin. Kanalınıza çektiğiniz izleyiciler ile etkileşiminizi sürdürmeniz için önemlidir.

Düzenli Olarak Video Yükleyin

Youtube da kanalınızın otorite kazanması için düzenli olarak video yüklemesi yapmalısınız. Kullanıcılara aradıkları konular hakkında kendinizi adadığınızı göstermelisiniz. Düzenli aralıklarla video yüklemek Youtube’un yanı sıra Google algoritmaları için de faydalıdır. Otorite kazanmış kanallar Google aramalarında daha üstte gösterilmektedir.

Sonuç olarak, Youtube video optimizasyonu kanalınızın ve yüklediğiniz videonun daha fazla kullanıcıya ulaşmasını sağlamaktadır. Youtube abone sayınızı arttırmak istiyorsanız; doğru anahtar kelime seçmeyi, bilgi verici açıklamalar girmeyi ve uygun bir şekilde videolarınızı etiketlemeyi unutmamalısınız.

Bu adımları doğru uygulayarak kanalınıza her geçen gün daha fazla abone ve izleyici kazanacaksınız. Kanalınıza düzenli bir şekilde video ekleyerek daha fazla konu hakkında arama yapanların karşısına çıkabileceksiniz. Bunlar daha fazla izleyicinin videonuzu izlemesini ve sıralamalarda yükselmenizi sağlayabilecek yöntemlerden en önemli bir kaç tanesidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu